NaftaGaz.pl | Szukaj | Wiadomości N&GB | Webmail | Archiwum
    TEMAT SPECJALNY | GAZ | NAFTA | ELKTROENERGETYKA | TARGI, KONFERENCJE | TECHONOLOGIE
Okładka
  zaawansowane

  Wiadomości z kraju i ze świata

  Słaby popyt na ropę
Wtorek, 25.6.2002
Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) w kwietniowym raporcie poinformowała, że w pierwszym kwartale br. zapotrzebowanie na ropę naftową w krajach OECD było najniższe od 12 lat. MAE spodziewa się wzrostu w drugim kwartale, co ma być efektem ożywienia gospodarczego w Stanach Zjednoczonych.
Boss Gospodarka
  Bez Norwegów nie będzie Baltic Pipe
Wtorek, 18.6.2002
Według Andreasa Eldrupa, prezesa duńskiej firmy gazowej DONG powstanie gazociągu Baltic Pipe zależy w dużej mierze nie tylko od Duńczyków, ale od decyzji Polaków i Norwegów. PGNiG nie przedstawił dotychczas firmie DONG stanowiska w sprawie zapotrzebowania na gaz, a jest to jedna z kluczowych kwestii dla realizacji inwestycji – powiedział Prezes. Andreas Eldrup mówił również o udziale w budowie gazociągu firm norweskich i według niego bez zaangażowania tych partnerów inwestycja nie będzie miała ekonomicznego uzasadnienia, gdyż rurociąg powinien przesyłać przynajmniej 4 mld m sześć. gazu, a kontrakt z Duńczykami opiewa na dostawy o połowę niższe. Prezes powiedział również, że DONG liczy na to, że firmy norweskie przystąpią do budowy Baltic Pipe traktując tę inwestycje jako alternatywę dla droższej inwestycji budowy bezpośredniego gazociągu z własnych złóż do Polski.
Rzeczpospolita
  Nowe taryfy od lipca
Wtorek, 18.6.2002
Prezes URE zatwierdził 14 czerwca taryfy dla 31 spółek dystrybucyjnych i PSE. W efekcie od lipca ceny ceny energii elektrycznej wzrosną średnio o 5,7%, a cena rynkowa energii wyniesie 120zł/MWh. Wzrost cen energii dla odbiorców waha się w zależności od taryfy od 1,5 do 8,5% przy czym największe podwyżki, powyżej 8%, zanotują odbiorcy indywidualni z zakładów energetycznych ze wschodniej Polski (Białystok, Lublin czy Zamość). Dla dwuosobowej rodziny zużywającej rocznie ok. 2000 kWh, podwyżka o 8% oznaczać będzie 51 zł więcej w skali roku (ok. 4,2 zł brutto miesięcznie). Mimo średniego wzrostu na poziomie 5,7%, dla niektórych odbiorców przemysłowych cena energii obniży się, co jest krokiem w kierunku likwidacji subsydiowania skrośnego poszczególnych grup odbiorców.
CIRE
  Polska-Rosja: są rozmowy, nie ma skutku
Poniedziałek, 17.6.2002
Posiedzenie polsko-rosyjskiej komisji wspólnej w Moskwie w dniach 13-14 czerwca nie przyniosło postępu w rozwiązywaniu problemów gazowych. Więcej konkretów dały rozmowy o inwestycjach w Kaliningradzie i wspólnych projektach transportowych. Jednym z najważniejszych tematów rozmów międzyrządowych w Moskwie były problemy współpracy gazowej. Rząd Leszka Millera deklaruje chęć zmniejszenia zakupów gazu zamówionego w Rosji w 1996 r., bo - jak tłumaczy - zakontraktowano go wtedy za dużo, co grozi ryzykiem zapłaty za gaz, którego nie będziemy w stanie odebrać. Co gorsza, Gazprom zakazał nam reeksportu ewentualnych nadwyżek, a większość gazu z Rosji miała do nas docierać drugą nitką gazociągu jamalskiego, a do tej pory nie zaczęto nawet projektować jej przebiegu. Na razie jednak rząd Leszka Millera częściej mówi o zwiększeniu mocy przesyłowych na pierwszej nitce gazociągu zamiast o budowie drugiej nitki. Rosjanie zrobili także gest w stronę Polaków i przedłużyli do sierpnia termin składania ofert na budowę opalanej gazem elektrociepłowni w Kaliningradzie. Dzięki temu swoją propozycję będzie mogła złożyć grupa polskich firm (w jej skład wchodzi m.in. Budimex). Zdążą pewnie także i Amerykanie, również zainteresowani wartym miliard dolarów kontraktem. O zlecenie na budowę elektrociepłowni starają się dziś Siemens i firmy białoruskie.
Gazeta Wyborcza
  Huta Łaziska otrzyma tańszy prąd
Piątek, 14.6.2002
Dostawcy węgla, energii elektrycznej oraz Weglokoks (eksporter węgla) podpisali 13 czerwca w siedzibie Ministerstwa Gospodarki porozumienie gwarantujące dostawy tańszego węgla oraz prądu do unieruchomionej Huty Łaziska. Porozumienie umożliwi wznowienie produkcji w zakładzie, który 25 kwietnia, już po raz drugi w tym roku, nie pracuje. Huta nie była w stanie płacić za energię elektryczną z góry po cenach, które uważała za zawyżone. Spółce groziła upadłość, a 750 pracownikom utrata pracy.
Prawo i Gospodarka
  Ignalina będzie zamknięta
Środa, 12.6.2002
Minister spraw zagranicznych Litwy Antanas Valionis 11 czerwca zobowiązał się wobec szefów dyplomacji krajów Unii do zamknięcia elektrowni jądrowej w Ignalinie w 2009 roku. Elektrownia zlokalizowana 200 km od polskiej granicy jest uważana przez Komisję Europejską za jedną z najniebezpieczniejszych siłowni na świecie. W zamian Litwa zakończyła negocjacje członkowskie w sprawie energii. Bruksela postawiła sprawę bardzo twardo: albo elektrownia zostanie zamknięta, albo Litwa do Unii nie przystąpi. Litwini uważają, że zamknięcie siłowni, którego koszt ocenia się na 2,4 mld euro, gospodarka będzie odczuwała do 2065 r. Unia odmówiła zapłacenia za tak duże inwestycje. "Piętnastka" chce na razie wyłożyć jedynie 105 mln euro w 2004 r. i po 70 mln w 2005 i 2006 r. Co się stanie później, jest sprawą otwartą. Kwestia ma być rozstrzygnięta pod sam koniec negocjacji w sprawie przystąpienia Litwy do Unii. Ignalina dostarcza 80% energii elektrycznej Litwy i zapewnia zasadniczą część dochodów eksportowych kraju.
Rzeczpospolita
  Prokom i systemy billingowe
Poniedziałek, 10.6.2002
Koszty wymiany systemów billingowych przez firmy energetyczne szacuje się na 100-200 mln zł. Trwa walka o klienta pomiędzy firmami oferującymi takie usługi, a do nich należą między innymi: Computerland i Prokom. Wiceprezes gliwickiej spółki Wasko, Damian Pustelnik powiedział na temat planowanych zmian między innymi: "Billing jest najważniejszym systemem zakładu energetycznego, gdyż przypisuje się mu bezpośredni wpływ na wysokość przychodów. Nastawienie proklienckie wymusi też z czasem zastosowanie rozwiązań CRM i Call Center, dla których jednym z podstawowych źródeł informacji będą właśnie systemy billingowe."
Puls Biznesu
  Emisja obligacji dla PAK
Poniedziałek, 10.6.2002
Rzeczniczka prasowa Elektrimu zaprzeczyła informacjom o emisji obligacji, z których środki miałyby przeznaczone na budowę bloku energetycznego Pątnów II, wchodzącego w skład zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (PAK). Wcześniej Dow Jones, powołując się na anonimowe źródło, podał że Elektrim chciał wyemitować obligacje o wartości 500 mln euro. Miałby być to spowodowane rezygnacją konsorcjum banków z finansowania inwestycji w elektrowni.
Puls Biznesu
  Zgoda dla GdF i Ruhrgas
Poniedziałek, 10.6.2002
Komisja Europejska wyraziła zgodę na przejęcie przez francuski Gaz de France oraz niemiecki Ruhrgas AG kontroli nad słowackim dystrybutorem gazu Slovensky Plynarensky Priemysel(SPP). Dzięki temu francusko-niemiecki tandem przejmie również kontrolę nad słowackim odcinkiem gazociągu z Rosji do Niemiec, którym przesyłane jest 75% gazu do krajów Unii Europejskiej.
Rzeczpospolita
  Odżył projekt Elektrowni Młoty
Środa, 5.6.2002
Kogeneracja wraz z Elektrownią Turów i Opole, Zakładem Energetycznym Wałbrzych i dwiema spółkami z grupy Polskich Sieci Elektroenergetycznych chce reaktywować projekt budowy elektrowni szczytowo-pompowej Młoty. Analizy opłacalności inwestycji wartej około 1,5 mld zł potrwają do września.
Puls Biznesu
Wróć

  Słowo wstepne Słowo wstępne

Redaktor Naczelny


  Kalendarium Więcej kalendarium
 · World Petroleum Congress/Rio Oil & Gas Expo
1-5.09.2002
 · ENERKOM'2002
5.09--8.09.2002
 · INSTAL EXPO
11.09--13.09.2002
 · ENERGETAB 2002
17.09--19.09.2002
 · SPE
22.09--27.09.2002